Jonas går til karate i Ishøj Karate Klub og oplever, at det er godt for ham at være aktiv i klubben
}

Foreninger kan få hjælp til at starte sportstilbud for børn med særlige behov

18. februar 2025

Organisationen Specialsport.dk hjælper foreninger i Ishøj i gang med sportstilbud til børn med særlige behov og funktionsnedsættelser. En hjælp Ishøj Karate Klub har taget imod

Sport og foreningsliv giver gode oplevelser, venskaber og styrker selvværdet. Derfor har alle børn glæde af et aktivt fritidsliv.

For børn med særlige behov og funktionsnedsættelser kan det være svært at følge med i fællesskabet og aktiviteterne i sportstilbud. Ifølge organisationen specialsport.dk oplever mange familier, at sport ikke er en mulighed for deres barn.

Sportshold som tager hensyn

Men det er netop her, at specialsport tilbyder aktiviteter, hvor der bliver taget hensyn til børn med særlige behov, og foreningen har sat ressourcer af til, at aktiviteten kan foregå i børnenes tempo.

Tilbuddene er tværkommunale i Københavns Omegn, fordi holdene ellers ville blive for små. Men vores lokale foreninger i Ishøj har også specialsportstilbud. Blandt andet Ishøj Karateklub.

Se videoklip med cheftræner i Ishøj Karate Klub, Carsten Alberg.

Artiklen fortsætter under video

Vi hjælper jeres forening i gang 

I Ishøj Karate klub har foreningen rigtig gode erfaringer med at tilbyde specialsportstilbud til børn og unge, men som Carsten Alberg pointerer kræver det vilje og ressourcer.

Og det er her, at organisationen Specialsport.dk står klar til at hjælpe foreninger godt i gang og støtte op undervejs, fortæller daglig leder Jørgen Marthedal.

Artiklen fortsætter under video