Referat
Seniorrådet tirsdag den 18. marts 2025 kl. 10.00

Mødelokalet Tårnbjerget, Ishøj Rådhus, 2. sal

Sagsfremstilling

Mødets deltagere:

Afbud:

HUSK at melde afbud hvis man er ikke deltager.

Gæst:

Referant: Gitte Sørensen

Beslutning

Deltager: Formand Birgit Nielsen, Finn Andersen, Leif Christoffersen, Ellis Andersen, Bjarne Boje og Bjarne Gosvig

Afbud: Per Nørskov

Gæster: Leder af CVV Anne Kirstine Svanholt og konsulent Anita Schleef

Referant: Gitte Sørensen

Sagsfremstilling

Godkendelse af dagsorden

Beslutning

Dagsorden er godkendt.

Sagsfremstilling

Godkendelse af referater fra d. 18. + 26. februar 2025

Beslutning

Referaterne er godkendt.

Sagsfremstilling

Orientering fra formanden

  • Ishøj Listens møde d. 26. februar 2025 - her deltog Birgit og Finn
  • Referat fra Danske Ældreråds bestyrelsesmøde, her omtaler de Årsmødet. Der kommer en vedtægtsændring (den som Seniorrådet pegede på) og der lægges også op til en udtalelse fra mødet.
  • 5 medlemmer fra Seniorrådet deltog i Byrådets budgetseminar. Her blev der nævnt den store reformstorm som der er her i 2025. Der er mange udfordringer især indenfor ældreområdet.
  • Lederen af Hjemmeplejen deltager ikke i april mødet, men til juni mødet pga. eksamen.

Beslutning

  • Birgit og Finn deltog i Ishøj Listens borgermøde. Der blev udtalt at det var Ishøj Listen der havde opfordret til at Hjemmeplejen skulle have og nu har fået Teams. Birgit har efterfølgende kontaktet Betina fra Ishøj Listen med sin undren, da Seniorrådet har spurgt ind til hvornår Hjemmeplejen skulle overgå til Teams i Hjemmeplejen i 2022, 2023 og 2024. Så det er uforstående hvorfor Ishøj Listen lige pludselig kommer på at det er dem der har sørget for at få det indført.
  • Birgit har sendt mail ud om hvad kommunerne får af bloktilskud til årsgebyr til Danske Ældreråd.
  • Seniorrådets medlemmer syntes det var et godt budgetseminar som Byrådet afholdte.
  • Der er kommet invitation til Vestegenstræf - her må 2 medlemmer deltage (Birgit og Bjarne G.)

Sagsfremstilling

Årlig deltagelse af leder for Center for Voksne og Velfærd Anne Kirstine Svanholt

  • Anne Kirstine har Seniorrådets nye konsulent for Seniorråds valget 2025 med - Anita Schleef
  • Anne Kirstine og Anita deltager fra kl. 11 til kl. 12

Beslutning

Birgit byder velkommen til leder af CVV Anne Kirstine Svanholt og konsulent Anita Schleef.

Birgit har fremsendt en løs tidsplan i forhold til valget d. 18. november 2025.

På listen er borgermødet i maj om Ældrelov og Sundhedsreform - her forslår Seniorrådet at borgmester Merete Amdisen og Anne Kirstine Svanholt deltager.

Der bliver snakket om hvordan valget skal foregå.

Der bliver snakket om, at de 5 Seniorråds medlemmer der genopstiller allerede nu kan begynde at lave deres præsentation af dem selv.

Der bliver snakket om hvordan layoutet for præsentationen skal se ud af kandidaterne.

Birgit vil melde tilbage til Anita om hvilke medlemmer der skal være med i arbejdsgruppen.

Der bliver snakket om hvordan "reklamen" for Seniorråds udvalget skal foregå - lokal avisen Sydkysten, sociale medier, Vores Ishøj, pensionistforeninger mm.

Arbejdsgruppen bliver: Birgit, Bjarne B. og Bjarne G. - Birgit har sendt besked til Anita.


Der bliver snakket om den nye Ældrelov - Seniorrådet ønsker loven i papirformat - Anne Kirstine vil undersøge om dette er muligt og evt. bestille/sende loven ud når hun modtager den.


Der bliver spurgt ind til, om der er en afklaring på akutpladserne på plejehjemene - Anne Kirstine svarer, at der ikke er nogen afklaring endnu.



Sagsfremstilling

Seniorrådsmedlem Finn Andersen ønsker at drøfte om Seniorrådet skal arrangere en udflugt til demensplejehjemmet Pilehuset i Husum

  • Socialudvalget og Handicapudvalget m. fl. har besøgt plejehjemmet i 2024

Beslutning

Finn fremlægger sit forslag om udflugten til Pilehuset i Husum.

Seniorrådets medlemmer vil prøve at arrangere en udflugt til Pilehuset.

Birgit vil tage kontakt til forstanderen af Pilehuset og høre om Seniorrådet må komme på en fremvisninig i slutningen af september eller starten af oktober 2025.

Seniorrådet vil inviterer leder af plejehjemmene Kathrin Lundberg, Teamleder af Torsbo Heidi Prip og demenskonsulent Dorte Jensen med på udflugten.

Sagsfremstilling

Hvordan går det med arbejdsgruppen angående Seniorrådets nye hjemmeside ?

Beslutning

Arbejdsgruppen har kigget hele den gamle jemmeside igennem. der ligger meget materiale på hjemmesiden, som er forældet. Dette skal der redigeres i.

Der bliver snakket om hvad der egentlig skal være på hjemmesiden fremover.

Arbejdsgruppen vender tilbage inden oktober, hvor sagen drøftes således at den nye hjemmesiden er klar til det nye udvalg efter Seniorrådets valg i november 2025.

Sagsfremstilling

Er der orienteringer fra udvalgene, der skal deles?

Beslutning

Social og Sundhedsudvalget har flere sager der kommer til orientering på næste Seniorrådsmøde.

Sagsfremstilling

Er der orientering fra udvalgene der skal deles?

Beslutning

Bjarne G. informerer fra Plejehjemsbestyrelsen. Bjarne fortæller, at spørgsmål stillet til ledelsen at de ofte ikke får svar på disse spørgsmål.

Bjarne B. informerer fra FOLO - foreningerne kan søge penge fra en udviklingspulje til deres forening det er til udvikling af selve foreningen.

Bjarne B. og Finn informerer fra Tilgængelighedspanelet - Der har været afholdt møde omkring tilgængeligheden ved idræts centret og den nye letbane.

Birgit informerer fra Medborgerforum - Der bliver arrangeret en fest igen med et budget på 45.000kr.

Sagsfremstilling

Eventuelt

Beslutning

  • Finn er kontaktet af en borger der ønsker at stille op til næste Seniorrådsvalg - Finn informerer borger om hvordan man skal forholde sig omkrig dette.
  • Ellis informerer om, at nedskæringer på plejehjemmene - "tomme" stillinger bliver ikke besat eller kun med et nyt personale på mindre arbejdstid. Dette er de øvrige personaler frusteret over og det påvirker deres arbejdsmiljø og arbejdsforhold. Dette er ikke ukendt for Seniorrådet, da det ligger i budgetforliget og Erkan på Seniorrådets møde om budget forklarede dette.
  • Seniorrådet har modtaget mail om at Anne Kirstine Svanholt og Maja Aller gerne vil deltage på Seniorrådsmødet i april vedr. maden til julefrokosten - Seniorrådet har nu kigget på hvad de ellers har på dagsorden til april og syntes dette møde skal rykkes til maj mødet - Birgit har talt med Anne Kirstine og sagen er belyst nok, og derfor deltager Anne Kirstine og Maja ikke på maj mødet.
  • De 6 Seniorrådsmedlemmer der ønsker at deltage i årsmødet hos Danske Ældreråd er tilmeldt.